Festiwal Nauki 2013 w Ośrodku Jeździeckim 25.09.2013 22:33

25 września 2013 roku uczniowie Technikum Hodowli Koni Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Benicach (zspbenice.pl) uczestniczyli w zajęciach organizowanych w ramach Festiwalu Nauki oraganizowanego przez Szczecińskie Uczelnie. W tym roku przyszli hodowcy wzięli udział w ćwiczeniach organizowanych przez Akademicki Ośrodek Jeździecki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Zajęcia poprowadziła Pani Anna Dybska lekarz weterynarii prowadząca gabinet "Na Zielonym Wzgórzu" (www.twoj-wet.pl).
Uczniowie podczas zajęć wzięli udział w badaniach zdrowych i kontuzjowanych koni. Dzięki urzejmości i zannagażowaniu Pani Ani Dybskiej uczniowie mogli mierzyć tętno, oddechy oraz liczbę uderzeń serca u Bastiona- konia należącego do Akademickiego Ośrodka Jeździeckiego. Kolejnym badaniem było badanie ścięgien przy pomocy USG, atrakcją dla uczniów było możliwość wykonania badania USG ścięgna samodzielnie.
Następnym punktem zajęć było badanie USG klaczy Partykuła. Dzięki ultrasonografii można określić moment owulacji oraz określić idealny moment pokrycia. U klaczy okazało się, że aktywny był lewy jajnik. Kulminacyjnym punktem badania rektalnego klaczy była możliwość wykonania tego badania przez kilku uczniów. Dzięki badaniu adepci mogli zbadać stopień wypełnienia pęcherza moczowego oraz stan dróg rodnych klaczy.
Uczniowie z Technikum Hodowli Koni również o profilu policja konna mogli obserować terapię za pomocą fali uderzeniowej  ESWT (Extracorporale Shock Wave Therapy). Jest to nowa technika wykorzytywana w leczeniu koni m.in.: zapalenia ścięgien, schorzeń grzbietu,  uszkodzenia więzadeł stawowych. Wielką zaletą tej metody jest trwałość rezultatów, brak efektów ubocznych oraz możliwość jej stosowania w kombinacji z tradycyjnymi metodami leczenia.
Podczas zajęć adepci mogli sprawdzić swoje umiejętności jeździeckie na koniach AOJ ZUT w Szczecinie.
Dzięki ładnej pogodznie i zaangażowaniu wszystkich wyjazd należy uznać za bardzo udany. Serdeczne podziękowania należą się koniom z Akademickiego Ośrodka Jeździeckiego za cierpliwość podczas naszych zajęć.